Nie odpowiadam za skutki doświadczeń przeprowadzanych na podstawie opisów zamieszczonych na niniejszych stronach. Nie zajmuję się też dystrybucją zderzaków i nie mam kontaktu z Wynalazcą - w tych sprawach proszę zwracać się do przedstawicieli Projektu EPAR



Strona poświęcona wynalazkowi
znanemu jako "zderzak Łągiewki"

Lucjan Łągiewka

Zderzak Łągiewki jest urządzeniem, które - według zapewnień wynalazcy - zabezpiecza samochód przed skutkami zderzenia znacznie skuteczniej, niż powszechnie stosowane rozwiązania. Skuteczność ta ma być tak wielka, że w opinii wielu fachowców (jak też wynalazcy) przeczy znanym prawom fizyki. Nic dziwnego, że wynalazek jest kontrowersyjny i że narosło wokół niego wiele mitów, nieporozumień i prasowych przeinaczeń.

Strony niniejsze powstały po to, by osoby, które niewiele o sprawie wiedzą, mogły sobie na podstawie prezentowanych materiałów wyrobić własny pogląd. Zebrałem w tym celu wypowiedzi (autoryzowane) osób bezpośrednio zaangażowanych w badania i prace konstrukcyjne, jak też wszystkie dostępne mi materiały pomocnicze (schematy, zdjęcia, filmy, wyniki doświadczeń...). Należy zaznaczyć, że w wynalazku tym od strony technicznej nie ma nic tajemniczego - zaprezentowane materiały w pełni wystarczają do zbudowania zderzaka Łągiewki we własnym zakresie.

Nowości na stronie:
30.01.2011 - Obecnie zderzakiem zajmuje się Projekt EPAR, tam też proszę kierować ewentualne prośby o kontakt z wynalazcą. Według doniesień prasowych wynalazek cieszy się powodzeniem na wystawach międzynarodowych, mówi się też o planach wdrożenia. Nie wiadomo mi nic o nowych wynikach badań. Pojawiła się natomiast niezależna analiza dotychczas publikowanych wyników.
18.05.2004 - Niewiele nowości, o zderzaku raczej cicho. Dodałem link na artykuł w biuletynie KBN. Zderzak otrzymał w nim oficjalną nazwę EPAR, czyli "energetyczny przetwornik akumulująco-rozpraszający".
20.07.2003 - Zdezrakiem zajmuje się firma MacroDynamix S.A. - jej strona aktualnie (2011) już nie istnieje, jak też i sama firma.
20.01.2003 - Autoryzowana i uzupełniona wersja wywiadu z prof. S. Gumułą. Nowe linki w dziale "Prasa" (komunikat o badaniach w Poznaniu).
30.10.2002 - Reorganizacja strony, nowe działy. Nowe rozmowy z prof. S. Gumułą i H. Doruchem. Wyniki badań Z. Górskiego. Nowe linki.


Od września 2001 do czerwca 2002 strona była autoryzowana przez p. Lucjana Łągiewkę. Obecnie autoryzacja ta została wycofana, a wraz z nią zniknęły ze strony materiały autorstwa p. Łągiewki. Prezentowane materiały stanowią więc wypowiedzi moje lub osób trzecich lub też komentarze do faktów powszechnie znanych dzięki licznym publikacjom prasowym i telewizyjnym. Część wycofanych materiałów jest nadal dostępna na innych stronach internetowych.

Niektóre prezentowane teorie fizyczne stoją w sprzeczności ze znanymi prawami fizyki i nie zawsze są zgodne z poglądami niżej podpisanego oraz instytucji, do której należy serwer.

Jakub Wróblewski