next up previous contents
Next: Termodynamika Up: Astronomia Previous: Dlaczego świeci Słońce?   Spis rzeczy

Dlaczego Księżyc na horyzoncie i zachodzące Słońce są duże?

From: "Tomasz Dryjanski" <tdryjanski@hotmail.com>

,,Panie Pawle, Inczuczun ma racje i bardzo łatwo to sprawdzić. Jeśli duży Księżyc wisi nad horyzontem, proszę sobie popatrzyć na niego przez otwór, który zasłania wszystkie okoliczne punkty odniesienia, do ktorych wielkości jest Pan przyzwyczajony. Ksiezyc natychmiast zmaleje. Podobnie jest ze Słońcem. Grubość warstwy atmosfery tuż przed zachodem ma wpływ na kształt zachodzącego ciała (bez dwuznaczności).''

Zgadza sie :) Wielkość kątowa ciała nie zmienia się w funkcji wysokości. Natomiast ,,sfera niebieska'' nie jest sferą. Jest silnie spłaszczona. Wysokość ,,sklepienia niebieskiego'' jest ok. 2.5 raza mniejsza, niż odleglość do horyzontu - oczywiście w subiektywnym odczuciu. I oczywiście ciało o tej samej wielkości kątowej wydaje się mniejsze, jeśli jest bliżej. Kolejny argument potwierdzajacy spłaszczenie owej ,,sfery'' jest taki: poproście osobę bez astronomicznego wykształcenia o wskazanie ,,połowy'' wysokości, czyli $45^o$. Zdziwicie się :)

From: "Piotr ne" <piotrn12e@poczta.onet.pl>

To efekt psychologiczny. Wszelkie ,,obiekty niebieskie'' wydają się obserwatorowi na Ziemi ,,przylepione do sfery niebieskiej''. Przy czym to wyobrażenie sfery jest bardzo zniekształcone: odległość do niej w zenicie jest mniejsza niż odległość na horyzoncie (jest spłaszczona).

Rzeczywista wielkość obiektów oceniana jest na podstawie ich rozmiarów kątowych i wiedzy o odległości, w jakich się znajdują. A skoro wydaje nam się, że sfera nad głową jest bliżej niż na horyzoncie, a średnica kątowa Księżyca jest zawsze taka sama, więc na horyzoncie Księżyc wydaje się większy.


next up previous contents
Next: Termodynamika Up: Astronomia Previous: Dlaczego świeci Słońce?   Spis rzeczy